Orbán Viktor: Aki többet vállal, azt Magyarország is jobban támogatni fogja
Közel egymillió ember kereshet többet a kormány új intézkedésének köszönhetően.
Kedd este kezdett terjedni a hír egy emberéleteket követelő, lengyel földet ért rakétacsapásról. Az eset sokak szerint majdnem kirobbantotta a harmadik világháborút. A hétvégén eltemették az áldozatokat. De kit mit mondott, ki hogy értékelt? Összefoglaló.
A hétvégén eltemették a lengyelországi rakétaincidenst két áldozatát. A 62 éves Bugoslaw W. és a 60 éves Bogdan C. egy magvak szárításával foglalkozó üzemben dolgoztak Przewodów faluban. A rakéták ennél a Lublintól délkeletre, az ukrán határtól néhány kilométerre fekvő településnél csapódtak be.
Mint ismert, a kedd esti órákban kezdett terjedni szerte a világban
A brit bulvársajtótól a CNN-ig számos médium szinte azonnal beszámolt az eseményről, volt, amelyik tényként állította, hogy orosz rakétákról van szó, mások, akárcsak a Pentagon óvatosabban fogalmaztak.
Orbán Viktor miniszterelnök összehívta a Katonai Védelmi Tanácsot.
Artis Pabriks lett védelmi miniszter a Twitteren posztolt a Lengyelországban becsapódott rakétákkal kapcsolatban: „Részvétemet fejezem ki lengyel testvéreinknek. A bűnöző orosz rezsim olyan rakétákat lőtt ki, amelyek nemcsak ukrán civileket céloztak meg, hanem a NATO területén, Lengyelországban is landoltak. Lettország teljes mértékben kiáll lengyel barátai mellett, és elítéli ezt a bűncselekményt."
A litván elnök úgy reagált: A NATO-terület minden centiméterét meg kell védeni! Litvánia más NATO-országokhoz csatlakozva támogatásáról biztosította Lengyelországot.
A német külügyminiszter azt nyilatkozta: „Gondolataim Lengyelországgal vannak, közeli szövetségesünkre és szomszédunkra gondolok. Szoros figyelemmel kísérjük a helyzetet, és kapcsolatban állunk lengyel barátainkkal és NATO-szövetségeseinkkel”.
Az incidenst követő órákban a Pentagon azt közölte: „Tisztában vagyunk azokkal a sajtóértesülésekkel, amelyek szerint két orosz rakéta csapódott be Lengyelországban, az ukrán határ közelében. Jelenleg nincs olyan információnk, amely megerősítené ezeket a jelentéseket, ezért tovább vizsgáljuk a helyzetet.”
Az eset nyomán kialakult válsághelyzet miatt, ami sokak szerint majdnem kirobbantotta a harmadik világháborút, a lengyel államfő és a miniszterelnök rögtön összeült a kormány nemzetbiztonsági és védelmi bizottsága tagjaival, majd Piotr Müller kormányszóvivő. arra szólította fel a médiát, hogy „ne tegyen közzé meg nem erősített információkat”.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az incidenst követő első megszólalásától kezdve azt hangsúlyozta, hogy szerinte oroszok által kilőtt rakéták csapódtak be Lengyelországban.
„Orosz rakéták találták el Lengyelországot.
Hányszor mondta Ukrajna, hogy egy terrorista állam nem korlátozza magát a mi országunkra, és csak idő kérdése, hogy az orosz terror mikor lép tovább” – fogalmazott. Szerinte az orosz fenyegetés csak fokozódni fog, ha Moszkva megbüntethetetlennek érzi magát.
A rakétaincidenst követő napon ugyanakkor a lengyelek és az amerikaiak is hűteni kezdték a kedélyeket, és egyre erőteljesebben kiálltak a megszólalásaikban amellett, hogy ugyan orosz gyártmányú, de valószínűleg ukránok által kilőtt rakéta csapódott lengyel földbe. Andrzej Duda lengyel elnök szerint „semmi sem utal arra, hogy ez szándékos támadás lett volna Lengyelország ellen”, és szerinte „fatális baleset volt a kedd esti rakétabecsapódás”.
Az amerikai elnök, Joe Biden azonban már szerdán figyelmeztetett: valószínűtlen, hogy a rakétát az oroszok lőtték volna ki, és egyes jelek szerint egy ukrán légvédelmi rakéta csapódott be Kelet-Lengyelországban. Biden konkrétan egy SZ-300-as, szovjet gyártmányú rakétarendszer által kilőtt légvédelmi rakétáról beszélt.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdán azt mondta: ugyan az ukrán légvédelem rakétája csapódott Lengyelországba,
Hozzátette ugyanakkor: semmi sem utal arra, hogy Oroszország a NATO-tagállam Lengyelország megtámadására készülne.
Ukrajna és Oroszország nagy hatalmú szomszédja, Törökország részéről Erdogan elnök azt nyilatkozta: Oroszországnak semmi köze sincs a lengyelországi rakéta-becsapódásokhoz, technikai malőr történhetett – mondta a török elnök a G20-csúcstalálkozón a Bali szigetén fekvő Nusa Duában szerdán.
Oroszország saját hagyományaihoz híven egyből mindent tagadott: Moszkva szerint ők nem támadták Lengyelországot, ezt a feltételezést pedig provokációként értékelték.
Dimitrij Medvegyev csak napokkal később szólalt meg. Az orosz politikus úgy fogalmazott Telegram-csatornáján:
„már mindenkinek elege van a kijevi rezsimből, különösen a neurotikus Zelenszkijből
(...). Úgy viselkedik, mint egy fejlődési rendellenességgel küzdő hisztis gyerek”
– írta, hozzátéve, hogy a lengyelországi rakétaincidens is azt mutatja, hogy „Zelenszkij csak hangulatot akar kelteni, és még több pénzért és fegyverért akar kuncsorogni”. Medvegyev úgy látja, „sem Amerika, sem a NATO, sem az EU nem akar végleges szakítást Oroszországgal. Ezért is noszogatják az ukrán elnököt, hogy tárgyaljon”.
Az amerikai és lengyel vizsgálatok alapján most már Kijevben is máshogy fogalmaznak.
„Annyi rakétát lőtt ki Oroszország és Ukrajna az ukrán infrastruktúra elleni keddi orosz támadás alatt, hogy a Lengyelországba csapódott rakétadarabok ugyanannyira lehetnek ukrán eredetűek, mint oroszok” – mondta Jurij Ignat, az ukrán légierő szóvivője. A tisztviselő szerint irreleváns, hogy a Lengyelországba csapódott rakétadarabok ukrán vagy orosz eredetűek voltak-e, mert Oroszország viseli a végső felelősséget Ukrajna megtámadásáért.
Úgy tűnik, a kedélyek egyelőre lenyugodtak, de kedd este mindenkiben megállt az ütő, végül sikerült elkerülni a háború eszkalálódását.